هایمپک چیست؟

هایمپک یا High Impact Polystyrene که به اختصار به آن HIPS می گویند، نوعی پلاستیک مقاوم به ضربه است که در ساخت تابلوهای تبلیغاتی ، ساخت شابلون و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. این متریال دارای ویژگی ضد رطوبت می باشد که استفاده آن را در فضای خارجی ممکن می کند. این پلاستیک از نظر وزنی، انعطاف پذیری، سبک و با قیمت مناسب نسبت به سایر مواد مشابه در بازار بهتر است. به دلیل خصوصیات فوق العاده آن، این محصول در اکثر صنایع به خصوص برش لیزری کاربرد دارد.

در بازار ایران از این محصول به صورت ورق های سفید با ابعاد 1.2*1.8 متر و ضخامت 2  میلیمتر ارائه می شود. بافت این متریال بسیار متراکم و مقاوم می باشد و می تواند به عنوان عایق صوت و گرما استفاده گردد.

در یک دسته بندی کلی پلی استایرن ها به سه نوع تقسیم می شوند که شامل: پلی استایرن معمولی (کریستال)، پلی استایرن مقاوم (هایمپک) و پلی استایرن انبساطی (یونولیت) می باشد. پلی استایرن در حالت عادی بسیار شکننده است که با ترکیب مواد مانند پلی بوتادین منجر به تولید این محصول می شود.

ویژگی ورق هایمپک

ورق هایمپک در ضخامت های 2 تا 8 میلیمتر تولید می شود از ویژگی های آن می توان به انعطاف پذیری ، مقاومت بالا، حفظ ابعاد هنگام برش ، رنگ پذیری ، چسبندگی و چاپ پذیری اشاره کرد. هایمپک طیف رنگی بالایی دارد. و طیف رنگی مشکی سفید مات قرمز آبی سبز را در بر می گیرد.

کاربرد ورق هایمپک

ورق هایمپک به سبب ویژگی های مقاومت در عین انعطاف پذیری ، برای ساخت شابلون برش لیزری بسیار مناسب می باشد چرا که هم سطوح منحنی و هم سطوح تخت قابلیت اسپری کردن روی شابلون ورق هایمپک را دارد. با توجه به خواص مقاومت و انعطاف پذیریاز ورق هایمپک به عنوان شابلون و استنسیل در پتینه کاری ساختمان استفاده می شود.

ورق هایمپک را می توان برای تولید تابلوهای بک لایت یا نقش برجسته به کار برد ، نوعی از متریال هایمپک به صورت مات می باشد که نور را به صورت ملایم عبور می دهد و برای استفاده در تابلوهای دارای نور مناسب می باشد. برای استفاده از هایمپک در تابلوهای نقش برجسته باید از ورق هایمپک روکشدار استفاده کرد.

برش لیزری ورق هایمپک

برای برش لیزری روی ورق هایمپک می توان قطعات برش لیزری را در فایلهای با ابعاد 120 در 90 سانتیمتر چید. سرعت مناسب برش و قدرت متعادل به راحتی ورق هایمپک را برش می زند و سطح صافی را هنگام برش بوجود می آورد دما بر روی این پلی استایرن تاثیری ندارد و برش یکدستی به ما می دهد.

دو نوع متریال هایمپک به صورت روکشدار و بدون روکش در بازار وجود دارد ، ورق هایمپک روکشدار به سبب روکش ، دوده برش لیزری را دفع می کند و سطح تمیز می ماند ولی هایمپک بدون روکش باعثبوجود آمدن دوده در پشت کار خواهد شد برای کنترل این موضوع می توان از چسب کاغذی در پشت ورق هایمپک استفاده کرد تا تمیزی کار لطمه نبیند.

قیمت ورق هایمپک

قیمت ورق هایمپک مانند پلکسی گلس می باشد و به دلیل ویژگی های فیزیکی ، از قیمت پایینتری نسبت به باقی متریال ها برخوردار است برای استعلام قیمت برش لیزری روی ورق هایمپک می توانید با ری سان پلاست تماس بگیرید.